• Kim jest nauczyciel współorganizujący proces kształcenia?

• Nauczyciel współorganizujący kształcenie, który potocznie określany jest pojęciem nauczyciela wspomagającego jest specjalistą, którego celem pracy jest współorganizowanie kształcenia dla dzieci o specjalnych potrzebach edukacyjnych posiadających orzeczenie o potrzebie kształcenia specjalnego.
          Nauczyciel współorganizujący kształcenie analizuje dokumentacje ucznia, uczestniczy w pracach zespołu sporządzającego Indywidualny Program Edukacyjno-Terapeutyczny oraz Wielospecjalistyczną Ocenę Funkcjonowania Ucznia. Koordynuje regularne kontakty placówki z rodzicami ucznia. Jest odpowiedzialny za prowadzenie zajęć odpowiednich ze względu na indywidualne potrzeby rozwojowe i edukacyjne oraz możliwości psychofizyczne uczniów, w szczególności zajęć rewalidacyjnych, resocjalizacyjnych i socjoterapeutycznych.
          Nauczyciel współorganizujący kształcenie monitoruje pracę ucznia ze specyficznymi potrzebami edukacyjnymi. Dostosowuje materiał edukacyjny do jego możliwości oraz wspiera nauczyciela prowadzącego dany przedmiot w codziennej pracy edukacyjnej i wychowawczej. Do zadań nauczycieli współorganizujących należy również stworzenie odpowiednich sytuacji społecznych sprzyjających nawiązaniu prawidłowych relacji uczniów z orzeczeniem z rówieśnikami.
          Praca nauczyciela współorganizującego kształcenie łączy funkcję dydaktyczną, opiekuńczą i wychowawczą w stosunku do uczniów oraz wsparcie pracowników danej placówki oświatowej w pracy z uczniami o specyficznych potrzebach edukacyjnych.