W minioną środę klasa 4a wybrała się na warsztaty do muzeum POLIN. Uczniowie mieli okazję obejrzeć film i wysłuchać relacji osób, żyjących w międzywojennej Warszawie. Po części teoretycznej był czas na eksplorowanie wystawy "Dzieci Żydowskie w Międzywojennej Warszawie". Klasa wcielała się w rolę uczniów żydowskiej szkoły, widzów żydowskiego kina czy bywalców żydowskich kawiarni. Tylko dogłębnie analizując opisy i eksponaty można było rozwiązać zadane przez przewodnika zagadki. To była wyjątkowa lekcja historii, współpracy i tolerancji!
4a w muzeum Polin
- 9
Bieg po złoto
W dniu 24 września, na stadionie Klubu Sportowego Przyszłość odbyły się biegi przełajowe. W wyścigu brało udzial 6 szkół z dzielnicy Włochy. Naszym reprezentantom udalo zdobyć miejsca na podium.
- Faustyna Sładek zajęła I miejsce wśród dziewczat klas 6,
- Marta Dobosiewicz zajęła II miejsce w kategorii dziewczat klas 7.
Gratulujemy i trzymamy kciuki na finale WOM.
3
II b w Pijalni Czekolady Wedel
24.09.2019r. klasa 2B brała udział w warsztatach czekoladowych u Wedla. Na początku Dzieci poznały historię czekolady i historię Wedla. Później Uczniowie dekorowali Torcik Wedlowski. Nie obyło się także bez degustacji czekolady.
Paulina Tomczuk
16
SPRZĄTANIE ŚWIATA 2019
Nie śmiecimy - sprzątamy - zmieniamy! pod takim hasłem ruszyła tegoroczna akcja Sprzątania Świata.
W ramach tegorocznej kampanii w naszej szkole uczniowie podejmowali działania, dzięki którym uczyli się, jak nie niszczyć środowiska.
Młodsi uczniowie wykonali plakaty, natomiast uczniowie starszych klas włączyli się do akcji poprzez posprzątanie terenu wokół szkoły.
Dziękuję uczniom za ich ogromne zaangażowanie w tę akcję!
Marlena Sagalska-Pomaska
33
Klasy 1 w Łazienkach Królewskich
W dniu 20.09.2019 r. klasy 1 a i b odwiedziły Łazienki Królewskie. Piękny, jesienny park zachwycił wszystkie dzieci. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się spadające kasztany. Parkowe zabytki również zainteresowały dzieci. Historia Pałacu na Wyspie sięga końca XVII w. Na polecenie księcia Stanisława Herakliusza Lubomirskiego została najpierw wybudowana Łaźnia. W 1764 r. Stanisław August polecił przekształcić barokowy pawilon Łaźni w klasycystyczny Pałac na Wyspie. Miał on symbolizować marzenie króla o państwie idealnym, nowoczesnym i suwerennym. Wycieczka dostarczyła wszystkim wiele przyrodniczo-historycznych wrażeń.
5
Barwy dźwięku
Podczas wrześniowego koncertu usłyszeliśmy różnoraki repertuar muzyczny. Ciekawe brzmienia i efekty dźwiękowe zaprezentowała artystka Iwona Jędruch, wydobywając z niezwykłych instrumentów delikatne lub groźne dźwięki, które mogły kojarzyć się ze światem baśni, dawnych mitów, czy nawet tajemniczych i fantastycznych opowieści, brzmiących jak spod ziemi, z oddali, czy z innych światów.
https://www.youtube.com/watch?v=sZ7Bt23isTQPoznaliśmy instrumenty pochodzące z tak egzotycznych krajów jak Indie, Butan, Egipt oraz Tybet. Były to: talerzyki tybetańskie używane w klasztorach, różnego rodzaju misy metalowe wypełnione wodą, tuba perkusyjna oraz groźnie brzmiące gongi, służące w dawnych czasach do straszenie koni przeciwnika podczas bitwy.
W trakcie koncertu wykonano też dwie najbardziej znane pieśni neapolitańskie: O sole mio” oraz „Funiculi, funicula”
https://www.tekstowo.pl/piosenka,luciano_pavarotti,o_sole_mio.htmlhttps://www.tekstowo.pl/piosenka,andrea_bocelli,funiculi_funicula.html
Zabrzmiała również pieśń: „Dziewczę z buzią jak malina” Jana Karola Galla
https://www.youtube.com/watch?v=LTupnPjH3vk
Podziwialiśmy piękno gry na trudnym instrumencie dętym – trąbce. Usłyszeliśmy „Hejnał” z wieży Kościoła Mariackiego w Krakowie, Sygnał pożegnalny z piękną, subtelną i szlachetną melodią,
https://www.youtube.com/watch?v=b_Sv6xBIUUk
a także kompozycję Gioacchino Rossiniego - Uwertura do opery „Wilhelm Tell” – prelegent opowiedział legendę o zestrzeleniu przez Wilhelma Tella jabłka leżącego na głowie jego syna.
https://www.youtube.com/watch?v=j3T8-aeOrbg
Niektóre kompozycje bardzo spodobały się publiczności (spontaniczne klaskanie), a najodważniejsi mogli spróbować swoich sił podczas grania na trąbce i gongach.
6
"Ulica 1 Sierpnia żyje -75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego"
Stowarzyszenie Grupa Historyczno-Edukacyjna "Szare Szeregi", w skład której wchodzą też uczniowie naszej szkoły, zorganizowało i przeprowadziło plenerowy, edukacyjno-historyczny piknik pt.: "Ulica 1 Sierpnia żyje" - 75 rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego. Projekt przybliżył najważniejsze wydarzenia z 63 dni Powstania Warszawskiego, z dużym naciskiem na ulicę 1 Sierpnia. Młodzież i mieszkańcy, obecni w tym ciekawym wydarzeniu, mieli okazję spotkać się z zaproszonymi kombatantami, którzy przedstawili własne wspomnienia. Podziwiano rekonstrukcję pojazdu pancerneg z wmontowanym kinem plenerowym, filmy i kroniki z czasu Powstania Warszawskiego, broń, umundurowanie, a także wystawę moździerzy.
Dla dzieci i młodzieży zorganizowano quiz i w nagrodę pozwolono przejechać się pojazdem pancernym.
W wykonaniu uczniów SP 227 usłyszeliśmy również piosenki powstańcze.1
Wybory do Samorządu Uczniowskiego
W czwartkowy poranek (19 września br.) na sali gimnastycznej odbyły się prezentacje kandydatów do Samorządu Uczniowskiego w roku szkolnym 2019/2020. Uczniowie z klas 4-8 pretendujący do SU zaprezentowali atrakcyjne programy wyborcze swoim kolegom i koleżankom, sprawiając, że w poniedziałkowych wyborach, będą mieli oni trudny orzech do zgryzienia. Czekamy z niecierpliwością na wyniki, jednocześnie życząc kandydatom powodzenia :) Koordynowaniem działań SU w tym roku zajmą się panowie: Włodzimierz Romańczak i Kamil Lisowski.
4
Warsztaty pierwszej pomocy
W naszej szkole bezpieczeństwo odgrywa kluczową rolę. Staramy się, aby uczniowie potrafili zachować się właściwie w każdej niebezpiecznej sytuacji. Poza przygotowaniem teoretycznym umożliwiamy dzieciom zdobycie również praktycznej wiedzy. Wraz z początkiem roku rozpoczęliśmy warsztaty pierwszej pomocy wśród klas 4-8. Warsztaty prowadzi Pani Magdalena Żurek. Podczas zajęć uczniowie mają okazję nie tylko poznać sposoby udzielania pierwszej pomocy ale również samemu spróbować swoich sił podczas odgrywania scenek z udziałem manekinów. Warsztaty w każdej klasie wzbudzają duże emocje, a chętnych do nauki nie brakuje. pomocy
17
Pomniki pamięci w naszej okolicy
Prezentacja przygotowana i omawiana przez uczniów z klasy IIIA, o miejscach pamięci, które znajdują się w naszej najbliższej okolicy szkoły.
1
2a w Centrum Nauki Kopernik
Wycieczka klasy 11 września klasa 2a była na wspaniałej wycieczce w Centrum Nauki Kopernik. To rzeczywiście imponujący, nowoczesny obiekt. Mogliśmy tam nie tylko oglądać niezwykłe eksponaty, ale również samodzielnie przeprowadzać doświadczenia, eksperymenty. Dzięki temu dotychczas skomplikowane dla nas zjawiska, prawa przyrody stały się bardziej zrozumiałe. Mieliśmy okazję przekonać się, że nauka to wciągająca i fascynująca przygoda. Zdobywając wiedzę, można doskonale się bawić. Była to też okazja do integracji naszego zespołu klasowego. CN Kopernik polecamy wszystkim. Dziękujemy Rodzicom za pomoc w organizacji tej wycieczki.
Klasa 2 a
z wychowawcą-Barbarą Ćwik
6
Narodowe Czytanie 2019
6 września 2019 roku w naszej szkole już po raz drugi odbyła się akcja Narodowe Czytanie. Podczas tegorocznej odsłony akcji Para Prezydencka zaproponowała do czytania Nowele polskie. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. W tym roku wydarzenie w naszej szkole zaszczyciły obecnością Władze Dzielnicy. Pan Burmistrz Artur Wołczacki zaprezentował fragmenty utworu "Katarynka" Bolesława Prusa, Zastępca Burmistrza Pan Sebastian Piliński przeczytał fragment utworu "Dym" Marii Konopnickiej. Pan Andrzej Krupiński przeczytał naszym uczniom fragment noweli "Dobra Pani" Elizy Orzeszkowej, Pan Dyrektor Michał Plewa zaprezentował fragment "Mój ojciec wstępuje do strażaków" Bruno Schulza. Pani Dorota Szczepankowska, Zastępca Dyrektora Szkoły, przeczytała fragment utworu "Katarynka" Bolesława Prusa.Uczniowie klasy piątej odczytali krótkie notatki na temat życia i twórczości wspomnianych autorów. Zarówno młodsze, jaki i starsze klasy z zainteresowaniem wysłuchały prezentowanych treści. Mamy nadzieję, że wydarzenie na stałe zagości w kalendarzu imprez szkolnych.
14
Zakończenie roku szkolnego 2018/2019
- 128
Piknik Rodzinny
Fotorelacja z dnia 24 maja 2019 r.
74
Ib w "Akademii Piekarza"
Tym razem pierwszoklasiści sprawdzali się w roli młodych piekarzy :) Uczniowie w Cukierni i Piekarni "Grzybki" przebyli tę samą podróż, co ich starsi koledzy (zapraszmy do postu poniżej).
Miejsce pamięci 7 pp AK "Garłuch"
Tradycją naszej szkoły jest dbanie o pobliskie miejsca pamięci. W każdym miesiącu jedna z klas oddaje tam hołd poległym lotnikom. W tym miesiącu 3a zapaliła znicz w imieniu całej szkoły. Dbamy, aby pamięć o bohaterach pozostała żywa.
Włochowska "WielkaMoc"
W zeszły wtorek w Miejscu Aktywności Lokalnej podsumowaliśmy naszą działalność w realizacji Dzielnicowego Święta pn. "Włochowska WielkaMoc" dla najbardziej potrzebujących mieszkańców dzielnicy Włochy. Działacze naszego koła wolontariatu przez cały kwiecień zaangażowani byli w prace przygotowawcze, organizacyjne i porządkowe przy organizacji wydarzenia.
Uczniowie przygotowywali kartki świąteczne, pakowali paczki oraz je roznosili, odwiedzili kombatantów w towarzyszącej akcji "Paczka dla Kombatanta" oraz uczestniczyli w finale akcji 28 kwietnia 2019 r. w Parku Kombatantów.
Uczniowie kals 7 i 8 wykazali się ogromnym zaangażowanim na każdym etapie akcji, sumiennością i życzliwością wobec ludzi, a jak sami twierdzą, wolontariat w ramach "Włochowskiej WielkiejMocy" przyniósł im samym ogrom satysfkacji z możliwości bezinteresownego pomagania innym oraz poznania wielu interesujących osób.
"Akademia Piekarza"
Bułka i chleb to podstawowe elementy naszej codziennej diety. Prózno szukać osób, które nie lubią chrupiących i zarumienionych bułek oraz świeżutkiego, jeszcze ciepłego chleba. Jedząc pieczywo nie zastanawiamy się specjalnie, jak faktycznie te pyszności powstają. Odpowiedni zakwas i czas pieczenia- pomyśleć można, że żadna filozofia. Ale właściwie dlaczego bułka bułce nierówna?
Uczniowie klas 5a i 5b już znają odpowiedzi na wiele nurtujących ich pytań. Po wizycie w Piekarni i Cukierni "Grzybki" wiedzą, jaką drogę przebywa ziarno z pola, by stać się cześcią pieczywa; że tajemnica dobrego i zdrowego chleba tkwi w tajnej recepturze zakwasu, a także, to, że, aby stać się piekarzem nie wystarczy wiedzieć jakie proporcje składników ze sobą zmieszać, trzeba ponato posiadać: tężyznę fizyczną, zdolności manualne i wiedzę dotyczącą obsługi wielu maszyn.
Po części teoretycznej uczniowie z należytym zapałem i przy wskazówkach instruktorów przyrządzili swoje bułeczki oraz pizzę. Podczas ich wypieku, piątkoklasiści, niechętnie, ale tylko na chwilę opuścili swoje wyroby, by przenieść się do najważniejszego miejsca "Grzybków", czyli piekarni- tam na własne oczy zobaczyli produkcję chlebów i bułek.
Po wizycie w "Akademii Piekarza" możemy pochwalić się wiedzą dotyczącą nie tylko tajników zawodu piekarza, ale także historii i samej nazwy piekarni :)
Dziękujemy Pani Karolinie i Panu Bartkowi za poświęony nam czas i z dumą możemy powiedzieć, że nie jesteśmy już tylko zwykłymi, ale w pełni świadomymi zjadaczami chleba.
33
Szósta edycja konkursu „Ze Strażą Miejską Bezpiecznie” już za nami ...
Po wewnątrzszkolnych eliminacjach 21 lutego 2019 r., przyszła pora na konfrontację drużynową w siedzibie Straży Miejskiej przy Sołtyka.
W II etapie szóstej edycji konkursu „Ze Strażą Miejską Bezpiecznie” zorganizowanym przez Straż Miejską wraz z Biurem Edukacji Urzędu m.st. Warszawy uczniowie Szkoły Podstawowej nr 227, Faustyna Sładek i Mateusz Kowalski zmierzyli się z pisemnym testem odpowiadając na pytania związane z bezpieczeństwem zachowań w ruchu drogowym wiedzą na temat roli i zadań straży miejskiej.
Piątoklasiści, którzy podjęli się niełatwego wyzwania i przystąpili do konkursu, zostali nagrodzeni podczas gali finałowej, która odbyła się 25 kwietnia 2019 r. w Teatrze Kamienica.
Dziękujemy za upominki ufundowane przez władze Dzielnicy Włochy m.st. Warszawy.
Opiekun drużyny
Marlena Sagalska-Pomaska
Słodka lekcja
Dnia 14.05.2019 w klasie 3a obyły się zajęcia o pszczołach. Do naszej klasy przyszła mama jednego z uczniów. Dzieci wysłuchały opowiadania o powstawaniu miodu, poznały cykl rozwoju pszczoły oraz przymierzały pszczelarski kapelusz. Najbardziej wyczekiwanym punktem lekcji była degustacja różnego rodzaju miodów. To była bardzo słodka i pyszna lekcja.
Archiwum Aktualności